BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Nėra namų be dūmų | Internetas

Besikuriant naujuose namuose prieina tokia akimirka, kai reikia įsivest internetą, nes be interneto šiais laikais nė krust (na, bent jau gyvenimo be technologijų nesužalotiems asmenims tai tikrai). Nors iš pažiūros atrodytų viskas paprasta, viskas pasidaro kur kas sudėtingiau, kai prisigalvoji įvairių pačių kesičiausių reikalavimų, kaip:

 • Internetas turi būti greitas (nuo 1, o dar geriau nuo 2, čia imant Mbitais).
 • Namie internetas turi būti belaidis.
 • Namie internetu gali naudotis tiek asmenų, kiek pavež.
 • Namie internetas turi ar bent jau galėtų būti ateinantį pirmadienį.

Kad jau esi senas Tako/Zebros vartotojas ir dar nuo tų laikų, kai bazinis internetas buvo ribojamas iki 1024 MB/mėn, pirmas tavo skambutis skirtas Dievui, giminingoje kalboje dar žinomam kaip Teo. Pastarasis siūlo tokias sąlygas:

 • Internetui yra gyvybiškai būtina telefono linija, kurios minimalus prakalbamas mokestis yra 23 Lt.
 • Už 1 Mbit reikia pakloti 50 Lt, už 4 - visus 80 Lt (tik nereikia pamiršt sąsakitos už telefono liniją).
 • Net ir internetui esant bevieliui, prie jo gali prisijungti tik vienas kompiuteris (kur tai girdėta?). Visgi atsisakant paslaugų paaiškėja, kad gali ir keli, na bet gi tingisi gilintis.
 • Pasirašius 2 metams, pusei metų internetas būtų nemokamas, dar pusę metų galima nemokamai naudotis ir bevieliu Zebra-jis-yra-visur.
 • Internetas įvedamas per 5-10 dienų.
 • Belaidės įrangos kaina 80 Lt (žinoma, ne be įsipareigojimų).
 • Šviesolaidinio interneto jūsų namui nesiūlomas ir nėra planų siūlyti.

Kadangi sąlygos kaip ir nelabai tinka, bandai trukdyt Skynet'ą ir Vinitą, visgi nedažnai galima patirt tokį atveji, kad taip greitai būtų atsisakoma potencialių klientų:
- Ar būtų galimybė adresui tokiam-ir-tokiam įsivest internetą?
- Tuoj patikrinsim, kuriam čia sakėt rajone? Ne, šito namo dar nepajungėm ir kol kas neplanuojam pajungt.
- Norit pasakyt, kad reikia eit pas jūsų konkurentus?
- Na turbūt teks…

Tvarkelė. Galiausiai į galvą šauna mintis patikrint, ką siūlo pažangesnės technologijos, taigi užsuki į OmniConnect'o ir Vodafone Mobile Connect svetaines. Pirmasis savaime atkrenta, nes kažkaip juokingai atrodo tie 500 MB ar net 1 GB mėnesinio srauto ribojimai ir kone didesnėmis kainomis, nei tai ką siūlo Bitė/Vodafone, o gi:

 • Greitaveika iki 7 Mbit, vidutiniškai 3.
 • Belaidis internetas namie, neribotam skaičiui naudotojų? Be problemų.
 • Internetą gali vežiotis, tiesa už miestų ribų dar nelabai dirba.
 • Kaina 80 Lt ir be jokių žvaigždučių.
 • Įranga priklausomai nuo sutarties trukmės, be sutarties galima tiesiog turėt ar nusipirkt savo.
 • - Kada būtų galima jau turėti veikiantį internetą? - O kada galite atvykti į mūsų artimiausią saloną?

Jamam.

Rodyk draugams

Komentarai (81)

 1. scorps:

  sorry, bet manau kad bites vodafone pradzioj veiks ok, kol vartotoju neprisikaups pakankamai daug. tada ir bus taip, kad turesi geriausiu atveju tuos 3Mbs, o blogiausiu atveju.. shnipshta :) beje, o ten nera apribojimo del duomenu atsisiuntimo?

  na, bet gal ir buna stebuklu.

  siaip imant plana uz 79 lt is TEO,

 2. ragutis:

  Na, prieš gerą mėnesį buvau pasiėmęs Bitę pabandymui, tai veikė nepriekaištingai, 3 Mbitai ir buvo kažkur vidutinis greitis. Ne, tam planui už 80 Lt, joks duomenų srautas netaikomas.

  O su telekomu tiesiog nesinorėtų dvejiems metams ir tokiomis sąlygomis prisirišt :)

 3. jaudrius:

  Vienareikšmiškai rekomenduoju ZEBRA brangiausią. Tikri 4Mbit, visur mieste kur jų taškai yra - nemokamai. Namie ant jo vekia pajungti per wireless du kompai + plystation ir nėra jokių problemų.

  Bitė - realiai ne variantas, jei norėsi ką nors parsisiųsti iš P2P, be to, būtinai pasitikrink greitį konkrečiai toje vietoje, kur gyveni. HSDPA yra toli gražu ne visur ir ne visur veikia idealiomis sąlygomis. Pats turiu HSDPA telefoną, tai 3.5G ženkliukas dega tik ruožuose.

  Dėl P2P pasiskaityk Bitės fine print:
  http://www.bite.lt/pc/mobinternet/vmc
  Išskleisk apačioje Papildoma informacija.

 4. ragutis:

  Dėkui, jaudriau :) Na, nesinori man už internetą klot daugiau, nei 70-80 Lt, dėl to jei būčiau rinkęsis Zebra, būčiau ėjęs prie 1 Mbit, kas nėra itin daug, bet truputį kvaila papildomai mokėt už telefono planą, kurio mums nelabai naudingas.

  Beje, dėl belaidžio, pas tave jis eina per kažkurį paskirstantį kompą, ar tam užtenka įkišti telekomo laidą į maršrutizatorių ir per jį gali jungtis kiek kas nori? :)

  p2p ir šiaip siuntimais labai neužsiimu, bet dėkui dėl šitos pastabos, pasvarstyt, manau, yra ko, reikės dar daugiau pasidomėt, kokie tie greičio apribojimai. 3G jau bandžiau toje vietoje, kur jis daugiausiai bus ir ten jis veikia nepriekaištingai :)

 5. Draugishkas:

  NEJUOKAUK su tais modemais i laptopa - jie itk kalba apie tuos greicius - pats turiu, labai retai rimti greiciai issivysto, tu labiau prasikeiksi nei dziaugsies. as va pats zadu sawo dabartini provaideri keisti i zebra. man patinka ju salygos visai zinok…

 6. jaudrius:

  Telefono laidas į modemą, modemo laidas į maršrutizatorių-belaidę stotelę, toliau jokių laidų. Realiai yra pirkti device'ų, kur viskas viename modemas+maršrutizatorius+belaidė stotelė, bet iš patirties galiu pasakyti, jog paprastai geriau atskirai modemas, ir atskirai maršrutizatorius+belaidė stotelė. Kodėl - nežinau.

  Kalbant apie greitį. Kainų skirtumas tarp 4 ir 1 Mbit - mažas, o greičio - žiaurus. Jei su linija viskas OK, tai telekomas ir duoda tuos 4 Mbit realius - ne taip kaip kiti provideriai. Siuntimo greičio riba - apie 450 KBps.

  Dėl P2P - manau, turėdamas tokį internetą anksčiau ar vėliau pradėsi naudoti. Muzika, TV serialai, Filmai… :)

  BTW, Bitės tą savo greitį deklaruoja ne 3G ryšiui, nes šitas taip sparčiai nu niekaip technologiškai net netrauktų, toli jam. Ten kalba eina jau apie 3.5G / HSDPA. Du labai skirtingi dalykai.

 7. ragutis:

  Draugiškam> O tas nerimtas greitis koks maždaug būtų, išreiškus skaičiais?

  jaudriui> Jei dėl belaidžio jungimo problemų nekyla, tai gal ir neblogai. Va, o kaip atrodo 4 Mbitai tai aš puikiai žinau, bet bent kol kas daugiausiai laiko praleisdamas Taline, aš visų jo galimybių tiesiog neišnaudočiau, o mano draugei - pati sakė - užtenka ir dabartinio Zebros bazinio greičio :) Na o dėl siuntimųsi tai nesiginčiju, užtenka vien psichologinio nusiteikimo, jog tavo internetas yra 100% neribotas :)

  Dėl Bitės dar vienas nemenkas pranašumas yra tai, kad būdamas Lietuvoje dažnai nemažai laiko praleidžiu Utenoje, o tuo atveju, jei prireikia dirbt namuose, kyla šiokių tokių keblumų. Beje, teko mėgint kortą ir Utenoje, veikė taipogi sklandžiai.

 8. vytauc:

  Mas mane zebra , nes pas mus kaime nieko kito nėr. Tas "premium", ar kokstai planas.
  Viskas eina per vieną aparatą, reikėjo tik firmware perrašyt, kad leistų naudoti ir kaip modemą ir kaip stotelę. Eina du kompai per WiFi be problemų.

 9. I’d be inclined to allow with you on this. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to speak my mind!

 10. Woman’s dearest delight is to wound Man’s self-conceit.Support any friend.There is properly no history.

 11. Hey, great blog you have here, think I came across it on Yahoo but im not sure nowanyway, Ill check back again! Are guests allowed to post here?

 12. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. ;)…

 13. I found your weblog on google and check several of the early posts. Preserve up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading through additional from you later on!…

 14. This is really a extremely beneficial read for me, Have to admit you might be 1 in the most effective bloggers I ever saw.Thanks for posting this informative article.

 15. This is really a extremely beneficial read for me, Have to admit you might be 1 in the most effective bloggers I ever saw.Thanks for posting this informative article.

 16. Greg. Do you quarrel, sir?

 17. Hi! Your article rocks and is really a very good understand!…

 18. I found your weblog on google and check several of the early posts. Preserve up the excellent operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading through additional from you later on!…

 19. Excellent brief and this article helped me alot. Say thank you I looking for your information….

 20. Cheers for this posting, guys, retain up the fantastic operate…

 21. This is really a extremely beneficial read for me, Have to admit you might be 1 in the most effective bloggers I ever saw.Thanks for posting this informative article.

 22. This is really a extremely beneficial read for me, Have to admit you might be 1 in the most effective bloggers I ever saw.Thanks for posting this informative article.

 23. Fantastic article! I’ll subscribe correct now wth my feedreader software package!…

 24. I found your entry interesting do I’ve added a Trackback to it on my weblog :)……

 25. Excellent brief and this article helped me alot. Say thank you I looking for your information….

 26. This article is fairly easy to follow, but Harry’s comment cleared it up a little bit for me somewhat better.

 27. Thank you so much, I had a hard time figuring out how get it right. I did this and it worked for me. Thanks again!

 28. This is really a extremely beneficial read for me, Have to admit you might be 1 in the most effective bloggers and my seotons I ever saw.Thanks for posting this informative article.

 29. Hi! Your article rocks and is really a very good understand!…

 30. Fantastic article! I’ll subscribe correct now wth my feedreader software package and my seotons!…

 31. The Secrets and techniques of Money Gifting! Discover How I Rake in Countless numbers With Cashgifting

 32. Once again, it is easy to see why this is one of the finest blogs on the entire Internet, keep pumping out the great content!

 33. Your place is valueble for me and my seotons. Thanks!…

 34. This is really a extremely beneficial read for me, Have to admit you might be 1 in the most effective bloggers and my seotons I ever saw.Thanks for posting this informative article.

 35. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask and my seotons. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 36. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask and my seotons. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 37. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts and my seotons. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 38. Cheers for this posting, guys, retain up the fantastic operate…

 39. I really don’t understand why some people feel the need to be so argumentative.

 40. Keep functioning ,great job!

 41. Definitely, what a great website and educative posts, I surely will bookmark your website.Have an awsome day!

 42. Definitely believe that which you stated.Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of.I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don’t know about.You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.Will probably be back to get more.Thanks

 43. I’d like to go to your weblog extra typically however currently it appears to be taking ceaselessly to return up. I go to from work, and our connection there is pretty good. Do you think the problem could possibly be on your finish?

 44. Your place is valueble for me and my seotons. Thanks!…

 45. This website is extremely good! How was it made .

 46. hey all, I used to be just checkin’ out this blog and I really admire the basis of the article, and don’t have anything to do, so if anybody would like to to have an engrossing convo about it, please contact me on AIM, my identify is heather smith

 47. Really appreciate you writing this informative article. Fantastic.

 48. Pretty section of content.I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast

 49. Nice blog! Only problem is i’m running Firefox on Debian, and the site is looking a little.. weird! Perhaps you may want to test it to see for yourself.

 50. Nice blog! Only problem is i’m running Firefox on Debian, and the site is looking a little.. weird! Perhaps you may want to test it to see for yourself.

 51. Somebody essentially help to make seriously posts I would state.This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular publish extraordinary.Magnificent job!

 52. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 53. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 54. i bookmarked this! looking for updates…

 55. Point received and well taken, when I disagree it’s not a reason to argue. No problem at all.

 56. I won’t be able to thank you enough for the articles on your web page. I know you put a lot of time and effort into these and hope you know how considerably I enjoy it. I hope I can do a similar thing person at some time.

 57. Right here at Nook reviews we provide a nook review and explain to you where and how to purchase . and offer the finest advice possible to make your obtain. everything from the basic Nook to the Colour Nook. it is all right here for your comsumption !

 58. Amazing to be browsing your weblog once more, it has been months for me. Very well this short article that i’ve been waited for so long. I have to have that post to complete my assignment within the college, and also it has very same subject with your write-up. Thanks, remarkable share.

 59. I’m not in total agreement, but some good points were made.

 60. I want to voice my respect for your kind-heartedness supporting men and women who require help with this important subject matter. Your special dedication to passing the solution all around was astonishingly useful and have surely allowed some individuals much like me to realize their objectives. Your own helpful hints and tips signifies a lot to me and even further to my office colleagues. Thanks a ton; from each one of us.

 61. Found your site from a Facebook link, it seems that you have growing fanbase and I now undertsand why… Super informative article, thanks a million.

 62. Absolutely composed content , regards for selective information .

 63. I like this web site because so much utile material on here : D.

 64. Helpful information. Lucky me I discovered your website accidentally, and I’m surprised why this accident did not took place in advance! I bookmarked it.

 65. Great write-up. I’m a regular visitor of your web site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I’ll be a regular visitor for a long time.

 66. Hi I definetly love this editorial and it was too commendable thus I am going to bookmark it. One thing to say the Superb research this article has is trully extraordinary . No one goes that extra mile now days? Bravo !!! Also another advise to you is that you shouldinstall any Translator Application for your Global Audience ..

 67. Hi I definetly enjoy this write-up and it is too fine thus I am going to bookmark it. I Have to say the Wonderful analysis you have done is trully remarkable . Who does that additional research these days? Bravo . Just one more advise you definetlyset up some Translator Application for your Global Users ..

 68. Hey I definetly like this editorial and it is so agreeable and I am going to bookmark it. I Have to say the Wonderful research you have done is definetly extraordinary !! No one goes that extra mile these days? Bravo !!! Just another advise to you is that you shouldinstitute a Translator for your Worldwide Readers :)

 69. Man I absolutely love this editorial and it was so superb hence I am surely going to bookmark it. I Have to say the exceptional analysis this article has is greatly remarkable ! Who goes that extra mile now days? Well Done !! Also one more advise to you is that you shouldset up a Translator Application for your Worldwide Users .

 70. Hi I absolutely enjoy this story and it has been so great hence I am gonna bookmark it. One thing to say the Superb analysis this article has is definetly extraordinary ! No one does that additional research now days? Hats off to You !! Just one more tip to you is that you definetlyinstitute any Translator for your Worldwide Users ..

 71. Thanks for sharing, it can be a very informative submit and very helpful for some form of companies like mine. I love when We are searching the net and i appear across a site with practical issues similar to this. Thanks a lot for your investigation, I’ve noted a few of them the following so I can use them in a long term. Kudos for you and sustain the good blogging work.

 72. Man I like this comment and it was so fabulous and I am gonna save it. I Have to say the Superb analysis you have done is trully remarkable.Who goes that extra mile these days? Bravo.. Just another tip you caninstall a Translator for your Worldwide Readers ..

 73. Say thanks a lot for your time and effort to have decided to put these things together on this blog. Michael and I very much prized your knowledge through the articles on certain things. I am aware that you have several demands on your own schedule therefore the fact that you actually took the maximum amount of time like you did to guide people really like us through this article is also highly treasured.

 74. You must seriously believe about operating on growing this website into a significant authority in this business. You clearly have a very excellent concept of the subjects most individuals are wanting for on this web site anyways and also you could certainly earn a $1 or two off of some banner ads. I would discover following current subjects and raising the quantity of post write ups you put up and that i assure you, you’d commence seeing some terrific targeted traffic promptly. Considered I’d go away that tidbit, very good luck in whatever you do!

 75. Hello I definetly enjoy this editorial and it was so superb thus I am surely going to bookmark it. I Have to say the Indepth research this article has is definetly exceptional !!! Who goes that extra mile these days? Bravo . Just one more advise you caninstitute some Translator for your Worldwide Readers :)

 76. Man I love this comment and it was so good and I am definetly going to save it. One thing to say the Indepth analysis you have done is trully remarkable.Who goes that extra mile these days? Bravo! Just another suggestion you shouldget a Translator for your Worldwide Audience ..

 77. Fantastic Information! But I’m possessing some trouble attempting to load your weblog. I’ve learn it a lot of instances earlier than and hardly ever gotten something like this, but now when I make an effort to load something it just takes a bit though (5-10 minutes ) and then just stops. I hope i never have spyware or anything. Does anybody know what the trouble might be?

 78. En yeni ve en güncel videoların tek adresi olan kvideo sizler için en kaliteli videoları sergilemektedir.

 79. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was curious about your situation; we have created some nice methods and we are looking to exchange solutions with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 80. I simply want to say I’m very new to blogging and site-building and absolutely loved you’re blog. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You certainly have exceptional articles and reviews. Thanks a lot for revealing your web page.

Rašyti komentarą